Pročpak Američané tak usilovně bojují proti Huawei ?

17. 01. 2019 18:04:26
Někdy žasnu jak politici a média dokážou nevidět očividnou lež. A co hůř, ohánějí se zavádějícími argumenty, které s holou pravdou o Americkém tažení proti Huawei nemají co dělat.

Polská strana, jež je poslední léta naprosto nekriticky na straně USA, nechala zatknout jednoho z předních manažerů Huawei v Polsku. Pro špionáž. Když ale přišlo na to, zda může Polsko položit na stůl důkazy, důkazy najednou nebyly. Krom obecných frází o setkáních s nejmenovaným bývalým polský zpravodajcem se nejen veřejnost, ale také ani jeho advokáti, nic nedozvěděli. A to Poláci můžou? Obvinit někoho bez důkazů?

O několik dní dříve byla na důkazy nepodloženou žádost USA, v Kanadském Vancouveru zadržena hlavní ekonomka Huawei Technologies Meng Wan-čou a to pro obcházení protiiránských sankcí. To skoro zní tak, že USA na někoho uvalí, jakkoli nesmyslné embargo a celý svět včetně miliardové Číny musí USA poslouchat? Ještě se to dá pochopit u členů NATO, ale u Číny ? Divné, že ?

Úplnou ostudou na našem domácím politickém dvorku bylo prohlášení Úřadu pro kybernetickou bezpečnost NÚKIB ze dne 17.12.18 který jasně prohlásil, že používání technologií Huawei je pro nás zpravodajským rizikem.

Tomuto předcházelo varování několika Amerických kongresmanů vůči jejich Evropským protějškům, že existují významná bezpečnostní rizika v souvisu s technologiemi Huawei ve smyslu odposlechů. Opět - důkazy žádné.

Když už Americká strana něco zmíní tak to, že jsou zde možnosti, že Čínská strana nás bude poslouchat. Až za dlouho někdo připustí, že nejde ani tak o mobilní telefony, jako o novou 5G síť. S tím, že pokud se někde ta síť postaví Čínská, tak Čínské domácí firmy mají povinnost spolupracovat s tamní vládou a pověřenými úřady při sběru dat na takové síti. V Číně jsou na to i zákony. A to není v pořádku.

A já se ptám co na tom není v pořádku. To co Číňani masově dělají až poslední léta, to je v USA uzákoněno od 4.11.1954 kdy byla zákonem zřízena The National Security Agency/Central Security Servicetedy nám známá NSA.

A NSA prostřednictvím telefonních sítí odposlouchává celý svět už přes 60 let.

Přesto se domnívám, že ani o to tu tolik nejde. Je třeba vrátit se do historie.

První síť plnohodnotných mobilů, takzvaná NMT - Nordic mobile telephony je původně českým vynálezem technologií AMR kterou k dokonalosti dovedli až Finové a nejvíce se prosadila v USA. Síť se stavěla tak na 30 let.

3G síť která u nás v ČR začala fungovat naplno někdy v roce 1996 se také uvažovala na 30 let. Než se naplní frekvence, než vzroste počet mobilů natolik, že síť bude kapacitně u konce. 4G síť byla přechodná a uvažuje se na cca 25 let a revolucí je na základě svých definicí až 5G síť. Má již matematicky vzato, asi 30x větší kapacitu počtu mobilních zařízení a 200 násobek kapacity přenosů dat. Na hranu kapacity této sítě se nedostanem dřív, jak za 40 let. Jediným malým háčkem je, že potřebuje významně hustší síť základnových stanic, které z 3G sítě budete znát jako BTSky. To jsou ty krabice na stožárech a střechách.

A nyní to překvapení. První nabízející dodavatel je globální hráč, americká firma, jejíž jméno začíná písmenem M. Pokud by tato firma stavěla síť pro celou Evropu, stálo by to cca 4 biliony našich korun a Číňani jsou to zasíťování schopni zvládnout za 2.4 bilionu korun pro celou Evropu. Jen pro přirovnání, na zasíťování celé 280 milionové Evropy by Číňanům stačily zhruba 2 roční státní rozpočty ČR, u amerického dodavatele by to byly tři.

Žádná velká špionáž. Zase jde jen o velikou zakázku a o to, aby ji dostala Americká firma. A ve jménu velkého byznysu se obelhávají alianční partneři, tahají bubáci Čínské špionáže a zavírají nevinní zaměstnanci firmy Huawei. Takhle vypadá lobby Amerických republikánů a Donalda Trumpa.

Jinými slovy - zase jsme tu obelháváni.

Stýská se mi počasech kdy USA byly partnerem Evropy. Stýská se mi po prezidentech jako byl Clinton, nebo Obama.

A republikáni? Snad už půjdou.

Autor: Jan Zíma | čtvrtek 17.1.2019 18:04 | karma článku: 35.51 | přečteno: 1897x

Další články blogera

Jan Zíma

Popová babička Helena Vondráčková vstane z rakve a bude řádit !!

Ti z Vás, kdo si myslí že přeháním by teď měli pozorně číst. Aby nevěřili tomu co čtou. Co zde píšu, se odteď za 10 týdnů opravdu stane. A bude to stát zato. Sám bych to nevěděl, nepozvat mně bývalí sousedi.

25.2.2019 v 22:26 | Karma článku: 14.86 | Přečteno: 854 |

Jan Zíma

Mike Pence. "Nebezpečná hra s Iránem musí skončit !"

Před několika dny jsem se velmi pobavil, když jsem viděl záběry z bezpečnostní konference jež se konala v Bavorském Mnichově. Zejména zábavný, byl projev Amerického ministra Mika Penceho.

21.2.2019 v 17:45 | Karma článku: 32.46 | Přečteno: 918 |

Jan Zíma

Čachry s vládním letadlem, aneb - co nám pan ministr zase nesmí říct !

Jestli máte zato, že se v médiích dovíte pravdu, tak někdy se jistě nemýlíte. Asi tak v deseti procentech zpráv. Není to trochu málo ?

11.2.2019 v 5:43 | Karma článku: 23.06 | Přečteno: 975 |

Jan Zíma

Já jsem občanský aktivista a kdo je víc ?

Kam až může zajít levičácká arogance k zákonům jsme se poslední dobou přesvědčili vícekrát. Zejména na příkladu Žižkovské kliniky.

6.2.2019 v 17:53 | Karma článku: 41.73 | Přečteno: 2198 |

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Když revoluce začne požírat své děti

Z pohledu dějin to není vlastně zas až tak dlouho, co emigroval český zpěvák Waldemar Matuška z tehdejšího komunistického Československa. Důsledek na sebe nenechal dlouho čekat: Matuška byl vzápětí v televizi a rozhlasu zakázán.

22.3.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.44 | Přečteno: 16348 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Dva spadlé Boeingy 737 MAX neměly nainstalované všechny bezpečnostní systémy

Vědecký a technický vývoj jde velmi rychle dopředu. Občas však žasnu, jak z ekonomických důvodů a z hlouposti manažerů se dělají obrovské chyby, které nakonec stojí nejen mnoho peněz, ale i životů.

21.3.2019 v 22:46 | Karma článku: 27.00 | Přečteno: 904 | Diskuse

Richard Neugebauer

Umění prodělat

Vždycky mě udivovalo, jak mohou být Dostihový spolek Pardubice, Česká pošta nebo České dráhy prodělečné? Když mají tak výhodnou pozici ...

21.3.2019 v 9:38 | Karma článku: 22.22 | Přečteno: 642 | Diskuse

Petr Šindelář

Proč Česko ještě stále nemá svou vlastní, státní síť obchodů?

Protože si ji po roce 1989 ve větších městech zřejmě již navždy včetně dovozu potravin převzaly zahraniční obchodní řetězce a na obnovení zašlé slávy družstevních venkovských prodejen Jednota nové markety Coop dodnes nestačí...

19.3.2019 v 9:52 | Karma článku: 27.27 | Přečteno: 1343 | Diskuse

Jan Ferenc

Boj o peníze na správu pražského mobiliáře začíná

Provozovatelé reklamních ploch, a v zásadě nejspíš jen ty dva u nás největší, začínají bojovat o lukrativní zakázku od hlavního města.

19.3.2019 v 4:38 | Karma článku: 7.63 | Přečteno: 128 | Diskuse
Počet článků 320 Celková karma 33.57 Průměrná čtenost 3180

Mé objektivy toho už po světě hodně nafotily a malý laptop, který nosím v zadní kapse džínsů, by mohl vyprávět spousty neuvěřitelných příběhů.Smutných i veselých. Náš svět je složitý a přesto se o něm dá říct, že funguje podle těch nejjednodušších pravidel. Nikdo nemůžem říct, že víme všechno. Každý den objevíme malý zlomek pravdy. Každý den skládáme mozaiky. O politice, světě i svých blízkých. Mou skeptickou duši předčasně uzemněného pilota těší jediná věc. Lidi si vždycky cestu najdou. Správnou, špatnou, ale vždycky ji najdou.

 

 

Mediamonitordanforth@yahoo.com

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz